چهارشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۷, ۰۸:۰۵
به باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال جنوب تهران خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
نسخه آزمایشی

اخبار

کاسه گدایی در دست سرخابی های پولساز!

کاسه گدایی در دست سرخابی های پولساز!
آیا وقت آن نرسیده نیازهای مالی دو باشگاه که حداقل برای وزارت ورزش و صداوسیما بسیار درآمدزا هستند، برطرف شود تا با قوت گرفتن آنه،ا هم تیم ملی و لیگی جذابتر و قوی‌تر داشته باشیم و هم درآمدزایی آنها بیشتر شود؟

این روزها دوقطب بزرگ فوتبال ایران حال و روز خوشی ندارند و در حالیکه رقیبان آن‌ها در لیگ برتر به کسب امتیاز فکر می‌کنند، دو تیم پایتخت‌نشین در فکر تهیه پول برای رفع نیازهای روزمره زندگی بازیکنان خود هستند.
در پرسپولیس، بازیکن جوان این تیم برای تهیه پول اجاره مسکن مجبور می‌شود خودروی شخصی خود را بفروشد تا همسرش در خانه اقوام زندگی نکند. کریم باقری از جیب خود هزینه اسکان دیگر بازیکن جوان این تیم را در هتل پرداخت و در مصاحبه ایی اعلام می‌کند اگر سرپرست تیم قادر به تامین منابع مالی نیست جای خودرا به فرد دیگری دهد؛ اظهار نظری که اگرچه سرپرست تیم آن را تایید می‌کند اما با واکنش تند مدیرعامل باشگاه نسبت به کمک‌مربی قرمزها مواجه می‌شود.
مدیریت این باشگاه که در تهیه منابع مالی ناتوان است تصمیم می‌گیرد مشکلات مالی را با جیب هواداران حل کند و به همین دلیل کمپین حامیان سرخ تشکیل می‌شود! تمرین این تیم به دلیل شبه اعتصاب بازیکنان در رختکن تعطیل می‌شود تا شاید گوش شنوایی پیدا شود. حتی عنوان شده که یکی از بازیکنان جوان این تیم با پول دیگر همبازیانش که تحت عنوان صدقه قبل از تمرینات جمع آوری می شود، هزینه هایش را تامین می کند چرا که باشگاه، مطالباتش را نپرداخته است.
از طرف دیگر، تیم آبی پوش پایتخت نیز حال و روز بهتری نسبت به آن‌ها ندارد. بدهی 3میلیارد تومانی این تیم به بازیکنان خارجی در حالی بحث داغ رسانه ها و اهالی فوتبال شده که این باشگاه حتی در تامین هزینه غذای بازیکنان خود هم عاجز است و سیدمهدی‌ رحمتی کاپیتان‌ استقلال، از جیب خود برای جوانان تیم غذا تهیه می‌کند، موضوعی که بهرام‌افشار زاده سعی در عادی جلوه دادن آن دارد!
مدیرعامل آبی ها به صراحت اعلام می‌کند اگر طرح کمک های مردمیِ پرسپولیس جواب بدهد، آنها هم حاضرند این طرح را امتحان کنند اما این همه ماجرا نیست؛‌ جاسم کرار بازیکن عراقی استقلال بارها اعلام کرده برای زندگی در تهران با سختی های زیادی روبروست. ریوالدو، بازیکن برزیلی و تازه وارد این تیم خیلی سریع به مشکلات مالی در این باشگاه واکنش نشان می‌دهد و به خاطر مسائل مالی برسر تمرین حاظر نمی‌شود.حتی چندی پیش، کارمندان باشگاه استقلال هم به نسبت به مسائل مالی اعتراض کرده بودند. اسکان بازیکنان جوان این تیم در کمپ، خود دلیل دیگری بر مشکلات عدیده‌ی مالی در این باشگاه تهرانی است.
دامنه این مشکلات آنقدر گسترده است که صدای نماینده مجلس هم بلند شده است. حسین طلا نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات، متولیان دو باشگاه را مسئول می‌داند. وی که طرح کمک‌های مردمی را به کاسه‌گدایی تعبییر می‌کند از دیگر نمایندگان مجلس و همچنین وزارت ورزش درخواست می‌کند که به این قضیه ورود پیدا کنند و مشکلات مالی دو تیم را جدی بگیرند.
از سوی دیگر وزیرورزش اعلام کرده که این‌دو باشگاه، هرکدام نیازمند تامین مبلغی در حدود 100 میلیارد تومان هستند و این در حالی است که خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس با دلایل و بهانه های مختلف منتفی می‌شود.
سوال این است؛ چه کسی(کسانی) و چه زمانی به این باشگاه ها کمک می‌کند(می‌کنند) تا از این وضعیت اسفبار خارج شوند؟ آیا وقت آن نرسیده نیازهای مالی دو باشگاه که حداقل برای وزارت ورزش و صداوسیما بسیار درآمدزا هستند، برطرف شود تا با قوت گرفتن آن ها هم تیم ملی و لیگی جذابتر و قوی‌تر داشته باشیم و هم درآمدزایی آنها بیشتر شود؟
چرا درهنگام واگذاری، دو باشگاه آنقدر مهم می شوند که فیلترهای زیادی برای مشتریان آنها در نظر گرفته می‌شود و در آخر هم با عدم صلاحیت رد می‌شوند اما در هنگام مشکلات و گرفتاری‌ها هر کس به شخص دیگری ارجاع می‌دهد تا از خودش رفع مسئولیت کند؟
بازیکنی که دغدغه تامین هزینه‌های  زندگی روزمره را داشته باشد نمی‌تواند در زمین از عهده‌ی وظایفش برآید و به تبع، در روند نزولیِ نتیجه گیری تیم و عملکرد آن تاثیر بالایی دارد. تامین هزینه های دوباشگاه تهرانی از جانب سرمایه گذار قطعا باعث رشد فوتبال حداقل در تهران و در نتیجه درآمدزایی بیشتر آنها می‌شود. به عنوان مثال، اگر دو باشگاه با قدرت در مسابقات آسایی حضور پیداکنند طبیعتا پول بیشتری به وزارت تزریق می‌شود تا اینکه اعلام ورشکستگی کنند یا به دسته های پایین سقوط کنند.
وزارت ورزش به عنوان نماینده دولت، خود را صاحب دو باشگاه می‌داند ولی در مورد اختلاف باشگاهها با صداوسیما برای حق پخش تلویزیونی هیچ دخالتی نمی‌کند تا تیم ها برای دیده شدن مجبور شوند از حق خود کوتاه بیایند. از سوی دیگر برای خصوصی کردن دو باشگاه سخت‌گیرانه عمل می‌کند و به نوعی مانع از خصوصی شدن آنها می‌شود.
در کشور ایتالیا، فوتبال این کشور حتی به دولت هم کمک مالی می‌رساند و این به خاطر تفکر حرفه‌اییِ حاکم بر ورزش آنها است.چرا که فوتبال را به عنوان یک صنعت پولساز باور کرده‌اند اما در لیگ حرفه‌ایی ما فوتبالمان همچنان چشم به یاری مقامات و مسئولین دوخته است.
حال که میلی به خصوصی شدن کامل سرخابی ها نیست و همچنین امیدی هم به تزریق پول از جانب وزارت نیست، بهتر است مسئولین نیمی از سهام دو باشگاه را در اختیار سرمایه گذار قرار دهند تا هم در درآمدشان شریک شوند و هم از نابود شدن دوباشگاه جلوگیری کنند.

منبع: سایت نامه

نویسنده: محمد سجاد بهی

۱۲ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۱۱
تعداد کلیک: ۱,۲۲۹

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500